2017 Lys de uzay analitiği konusundan iki soru

LYS-1 (Matematik) sona erdi. Uzmanlar bu yıl ilk defa LYS’de yer alan açık uçlu soruların matematikte öğrencileri zorladığını belirtiyor. 

Matematik sorularının zorluk seviyesini orta olarak değerlendiren eğitimciler, geometride uzay analitiğiyle ilgili müfredat dışı iki soru olduğunu vurguluyor. 

Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumları LYS-1 sorularını Hürriyet için değerlendirdi. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları uzmanları: 

ÇOK ZOR SORULAR VARDI 
Matematik soruları genel anlamda normal. Eleyici olan 4-5 soru var ve iyi hazırlanmış olan sorulardan oluşuyordu. Kolay olan sorular rahat yapılabilecek düzeydeyken, zor olan sorular gerçekten zorluk düzeyi çok yüksek. 

Zorluk derecesi yüksek olan 4-5 soru, daha çok üst gruptaki adayları sıralamaya yönelik. Ayrıca öğrenciler matematikteki açık uçlu kısa cevaplı sorularda genel anlamda zorlandıklarını ve boş bıraktıklarını dile getirdiler. 

İKİ SORU UZAY ANALİTİĞİNDEN 
ÖSYM, bu yılın değil, geçen yılın müfredat programına bakarak sınavı hazırlamış. 4 yıl önce yenilenen ve bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerin okuduğu müfredatta olmayan uzay analitiği konusundan 2 soru yer aldı. 

Adayların bir hafta sonra girecekleri sınavlarda psikolojik olarak etkilenmemeleri için bir an önce ÖSYM yetkilileri tarafından bu soruların iptal edileceğiyle ilgili açıklama yapılması gerekiyor. LYS 2017ye damga vuran Pelin sorusu...LYS 2017'ye damga vuran 'Pelin' sorusu... Açı Eğitim Kurumları uzmanları: 

SORU SAYISI DEĞİŞTİ 
Bu sene LYS 1’de soruların dağılımında farklılık vardı. Her yıl 50 matematik ve 30 geometri sorularından oluşan sınavda bu yıl 52 matematik 28 geometri sorusu yer aldı. 
Kısa cevaplı soru dağılımı olarak da matematik 2 ve geometri 1 olmak üzere beklendiği gibi 3 soru geldi. İşlem gerektiren sorular vardı. Matematikte YGS ve integral konularından gelenler bu sorular arasında sayılabilir. 

MÜFREDAT DIŞI SORULAR OYALADI 
Geometri genellikle orta ve orta üstü düzey sorulardan oluştu. Müfredat dışı olduğu düşünülen ‘uzayda vektörler’ konusundan soru geldi. 

12’nci sınıf kitaplarında yer almayan sorular öğrencilerin telaşlanmasına neden oldu. Oyalayıcı sorulara takılıp kalan öğrenciler vakit kaybettiklerini söyledi. Doğa Koleji uzmanları: 

2016’DAN DAHA AYIRT EDİCİ 
Bu yılki sınavın 2016’dan daha zor ve ayırt edici bir sınav olduğu söylenebilir. Ancak müfredat dışı soruların olması sınavın içeriğinden çok kapsamının tartışılmasına sebep olacak. 

LYS-1’in yerleştirme sıralamalarında etkili olacağı şimdiden söylenebilir. Açık uçlu sorular üçgende açı, integral ve bölünebilme kuralından geldi. Bölünebilme sorusu ayırt edici. Matematik testinde soruların bazıları ayırt edici düzeyde, yorum gücüne dayalı ve fazla işlem gerektiriyor. 

TÜRKİYE ORTALAMASI DÜŞEBİLİR Şekil çizdirmeye yönelik soru yok. Katı cisim sorularının da zorluğu dikkat çekici. Geometri bu sene zorlayan alan oldu. Türkiye matematik ortalaması ciddi oranda düşebilir. Ayrıca uzay analitiği konusundan müfredat dışı iki soru var. Bahçeşehir Koleji uzmanları: 

ÇİZİME DAYALI SORULAR TERCİH EDİLMEDİ 
Sınav soru tipleri ve dağılımlarıyla önceki yıllara benziyor. Zorluk düzeyiyse 2016 ile aynı. Açık uçlu sorular testin sonunda yer aldı. Geometride üçgenlerden beklenenden fazla soru geldi. Önceki yıllarda sıkça sorulan katlama ve çizime dayalı sorularsa bu yıl tercih edilmedi. 

Ayrıca uzayda doğru-düzlem denklemleri konusundan sorulan iki sorunun müfredat dışı olabilir. Soruların yayınlanmasından sonra bu durum netlik kazanacak.

Hiç yorum yok


Blogger tarafından desteklenmektedir.