Facebook Türkiyede Kapsamlı Bir Çevrimiçi Emniyet Hareketi Başlatıyor

İnsanlara kendilerini ifade edebilecekleri güvenli bir ortam yaratma hedefi ile hareket eden Facebook, Habitat Derneği ile çevrimiçi emniyet konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan kapsamlı bir işbirliği gerçekleştiriyor. 

“Kontrol Bende” programı kapsamında Habitat gönüllüleri tarafından Türkiye’nin 20şehrinde Facebook’un güvenli kullanımı ve çevrimiçi emniyet hakkında uzun soluklu eğitimler düzenlenecek. 

Türkiye’de 44 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Facebook, ülkenin dört bir yanında çevrimiçi emniyet konusunda farkındalığı artırmak için sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan Habitat Derneği (Habitat) ile Türkiye’ye özel, kapsamlı bir işbirliği gerçekleştiriyor.

 “Kontrol Bende” adı verilen ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) da desteği ile hayata geçen program kapsamında,20şehirde Habitat gönüllüleri tarafından Facebook’un güvenli kullanımı hakkında eğitimler düzenlenecek.

“Kontrol Bende” programının lansman toplantısı, Ankara’da gerçekleştirildi. Ev sahipliğini ve açılış konuşmasını BTK Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih Sayan’ın yaptığı toplantıda Facebook Kamu Politikaları Türkiye Sorumlusu Nilay Erdem ve Habitat Derneği Genel Koordinatörü Başak Saral da programın detaylarını paylaştı. 

Sayan: “Bu çalışmanın örnek teşkil edeceğini umuyorum” BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, internetin daha bilinçli kullanımı ve özellikle çevrimiçi emniyet alanında farkındalık oluşturulmasının önemine değinerek projeye olan desteklerini şu sözlerle ifade etti: “İnternet, gerektiğinde kullandığımız ve istediğimizde uzak durabileceğimiz teknolojik buluşlardan biri değildir. 

İnternet evimizdeki tüm kitapların, televizyonun, telefonun, hafızamızdaki tüm bilgilerin, komşularımız ve arkadaşlarımızla başka ortamlarda buluşarak yaptığımız tüm sıcak sohbetlerin ve en önemlisi tüm hayallerimizin yerini almıştır. 

İnternet kullanan insanın alış veriş biçimi, iletişim biçimi, eğitim ve öğretim biçimi, ailesiyle ve çevresiyle kurmuş olduğu geleneksel tüm diyalog biçimleri ve sanat algısı değişmektedir. İnternet kullanan insan çok daha fazla özgürleşmiş bir insandır. 

 İnternet sayesinde insanın tercih imkânları oldukça genişlemiştir. İnsanın iradesi ve kararları çok daha fazla önem kazanmıştır." “Bugün burada, Facebook işbirliğinde oluşturulan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun desteği ile başlatılan ‘Kontrol Bende’ programı için bulunmaktayız. 

Programın paydaşlarına ve Facebook’a gerçekleştirdikleri bu farkındalık çalışması için çok teşekkür ediyorum. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu tür farkındalık çalışmalarını desteklemekten ve bir paydaşı olmaktan büyük mutluluk duymaktadır. 

Bu tür çalışmalar geleceğimiz olan çocuklarımızın bilinçli birer internet ve sosyal medya kullanıcısı olarak yetişmeleri, internet ve sosyal medyanın sağladığı fırsatlardan azami derecede faydalanırken olası risklerinden de kaçınmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmektedir. 

Bu konudaki hassasiyetlerin ve farkındalık çalışmalarının artarak devam etmesini arzuluyor ve sonraki çalışmalara da örnek teşkil edeceğini umuyoruz.”  

“Güvenli internet deneyimi ön planda” 
Güvenli bir Facebook deneyiminin şirketin birincil önceliği olduğunun altını çizen Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdemise Habitat ile yapıkları işbirliğini ve çevrimiçi emniyet konusunda Facebook’un bakış açısını şu sözlerle dile getirdi: “İnsanlar her gün hikâyelerini paylaşmak, dünyayı başkalarının gözünden görmek, arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla iletişim kurmak için Facebook’u ziyaret ediyor.

Biz de herkesin Facebook’ta vakit geçirirken kendisini güvende hissetmesini istiyoruz. Bu amaçla topluluğumuzu güvende tutmaya yardımcı olmak için teknolojilerimizi sürekli geliştirmeye, bu alana yatırımlar yapmaya ve yeni ürün, politika ve eğitici programlar hayata geçirmeye devam ediyoruz. 

Bu kapsamda Türkiye’deki topluluğumuzun platformumuz üzerinde daha da iyi bir deneyim yaşamalarını sağlamak ve platformumuzu herkes için daha emniyetli bir hale getirmek adına tasarladığımız araçları, ipuçları ve kılavuzlarını tanıtmak için Habitat ile bu işbirliğini gerçekleştirdik. 

Bu programla Türkiye’de bir yıl içinde on binin üzerinde kişiye yüz yüze ulaşarak insanların Facebook’un tüm kullanıcılarına açık olan güvenlik araçlarını nasıl kullanacaklarını anlatmak istiyoruz.”  

“Kontrol Bende” 
 Habitat Genel Koordinatörü Başak Saral, Facebook ile yaptıkları işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Habitat olarak yaklaşık 15 yıldır Türkiye'de dijitalleşme, e-vatandaşlık, dijital içerik ve teknolojik yenilik geliştirme odağında onlarca projeyi hayata geçirdik. 

Dijital dünyanın avantajlarından Türkiye'de yaşayan 7'den 70'e herkesin faydalanmasını istiyor ve yerel dijital içerik ve kaynağın geliştirilmesine çok önem veriyoruz. Bütün bunları yaparken hiçbir yaş grubunu veya coğrafi bölgeyi önceliklendirmeden, herkesin faydalanabileceği çalışmalar yapmayı önemsiyoruz.” 

 “Kontrol Bende adlı yeni projemizle Facebook'la el ele vererek ‘Bilinçli ve sorumlu çevrimiçi davranış nasıl olmalı?’ sorusunun cevabını Türkiye'deki bütün dijitalleşmiş bireylere anlatmak istiyoruz. Çevrimiçi ortamda paylaşımı ve sorumlu davranışı bir araya getiren bir hareketi bu projemizle başlatmak temel hedefimiz.” 

 “Kontrol Bende” programı kapsamında Facebook tarafından 100Habitat gönüllüsü eğitilecek. Eğitim gören Habitat gönüllüleri daha sonra 20farklı şehirdeki katılımcılara, çevrimiçi emniyet ve Facebook’un güvenli kullanımı hakkında bilgilendirici eğitimler düzenleyecek. Bir yıl içinde toplamda on binin üzerinde kişiye çevrimiçi emniyet eğitimi verilmesi hedefleniyor. 

Facebook’ta Emniyet: 
Dünyayı daha açık ve bağlantılı hale getirmek misyonu ile hareket eden Facebook’un birinci önceliğini, kullanıcıların emniyeti oluşturmaktadır. 

Herkesin Facebook'u kullanırken kendini güvende hissetmesini sağlamak amacıyla ilkeler, araçlar ve kaynaklar oluşturan Facebook, insanlara kendilerini ifade edebilecekleri güvenli bir ortam yaratmayı hedeflemektedir.

Facebook, insanlara paylaştıkları şeyler, bunları kiminle paylaştıkları, gördükleri ve deneyimledikleri içerikler ve kimlerle iletişime geçebilecekleri üzerinde kontrol imkânı sunar.

Facebook Emniyet Merkezi, Facebook küresel topluluğunu platformun güvenli kullanımı konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan ilkeler, araçlar, kaynaklar ve ipuçları barındırır. Facebook Emniyet Merkezi’ne https://www.facebook.com/safetyadresinden Türkçe olarak erişilebilir.

Blogger tarafından desteklenmektedir.