Ders Çalışma Yöntemleri

Nisan ayı ile birlikte öğrencilerin takvimlerinde sınav tarihleri yer almaya başladı. 

Başarı odaklı eğitim modelleriyle dikkat çeken Koray Varol Akademi Yayınları Kurucusu ve Eğitimci Koray Varol,“Sınav hazırlık sürecinde ebeveynler çocuklarına nasıl ders çalışma alışkanlığı kazandırır”ın yöntemlerini anlattı.

İşte uzmanından TEOG için nasıl ders çalışmak gerekir detayları. 
1. Kolay olanla başlanmalı Motivasyonu artırmak için bilinen konulardan başlamak derse daha çabuk adapte olmayı sağlar. Bu sebeple çocuk daha kolay olarak gördüğü dersle çalışmaya başlayabilir. 

2. Çalışma sırasında abur cubur yeme Bu tamamen test çözme zamanı ile ilgilidir. Çünkü sınav esnasında bir şeyler yemek yasaktır. O sebeple test çözerken de aynı sınav ortam sağlanmalıdır. Bir şeyler yiyip içmek ayrıca dikkati dağıtan unsurdur. 

 3. Bütünü parçalara böl, bitirme duygusunu artır Anne ve babaların yaptığı en büyük hatalardan biri çocuğa “Sürekli ders çalışman gerekiyor” baskısı yapmalarıdır. Sürekli ders çalış denilmesi çocuğa uçsuz bucaksız bir yol gibi gelir. 

Anne ve babalar ders çalış veya bugün ders çalıştın mı yerine bugün matematik dersinden üstlü sayılardan 10 soru çöz, Türkçe dersine şu konuyu tekrar et gibi bütünün parçalara bölünmüş halini çocuklarına sunmalıdır. Bu şekilde çocuğa daha hedef odaklı gelecek ve çalışacaktır. 

4. Zor derslerin arasına iyi yapabildiği dersleri koy Her dakika yapamadığını yapmaya çalışmak bir süre sonra motivasyon düşüklüğüne yol açar. Bunun önüne geçmek için aralara yapabildiği, kolay dersler, sorular konulmalıdır.Çocuğun her soruda zorlanmıyorum, yapıyorum hissine ihtiyacı vardır.

5. Önce ders, sonra ödül Çocuğun önceliğini öğrenmesi gerekiyor. Ders çalışma karşılığında öğrenci iyi şeyler olacağını bilmelidir.Ebeveynler derslerini bitirme karşılığında onları mutlu edecek sinema, tiyatro gibi minik, mutlu edecek ödüller verebilir. 

 6. Anlamadığın konu ya da soruda diretme, bir gecelik uykuya izin ver Beyin uykuda da düşünmeye devam eder. Konu tekrarları genellikle uykudan önce yapılmalıdır. Zorlanılan konular varsa sabah daha dinlenmiş bir zihinle tekrar edilmelidir. Sınavda zor bir soruda takılıp kalmanın önüne geçmek için de bu alışkanlığın kazanılması gerekiyor. 

7. Yanlışların üstünden konu tekrarı yap Konu tekrarı çocuklara çok anlamsız gelebiliyor. Ben zaten biliyorum bunu şeklinde düşünüyorlar. O zaman o konuda çocuğunuza testler çözdürün. Çıkan yanlışlar var ise onların üzerine gidin. Soru çözdükten sonra hangi konuların tekrarı yapılmalı daha sağlıklı ortaya çıkar. 

8. Cep telefonunu yan odada bırak Ne olursa olsun test çözen, sınav çalışan çocuklar telefondan uzak tutulmalıdır. Sınav esnasında da telefon yanında olmayacak. Buna alışılmalı test çözerken. Ayrıca telefon dikkat dağıttığı için çalışma esnasında öğrenmeyi olumsuz etkiler.

Blogger tarafından desteklenmektedir.