2017 AÖF Bahar Dönemi kayıt yenileme tarihleri

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) bahar dönemi kayıtları AÖF'ün resmi sitesinde 13 Şubat olarak duyuruldu. AÖF kayıt yenileme için gerekli belgeler neler? 

Güz dönemi sınavlarının tamamlanıp sonuçlarıın açıklanmasının ardından öğrencilerin merakla beklediği AÖF kayıt yenileme tarihi belli oldu. 

 Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemi tarihi 13 Şubat itibariyle başlayacak. 24 Şubat Cuma sona erecek. Kayıt yenileme, Ders Ekle-Sil işlemi ve Kayıt Yenileme Bedelinin Ödenmesiyle gerçekleşecek.  

AÖF KAYITLARI İÇİN İSTENEN BELGELER 
İnternetten yapılan başvuru belgesi Fotoğraflı – İmzalı Form Öğrenci Bilgi Formu Öğrenim Belgesi Fotoğraf ve Askerlik Durum Belgesi 

AÖF PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILACAK? 
AÖF not ortalaması hesaplamak için güz dönemi şartlı geçilen derslerden geçilmiş olması, güz dönemi sonundaki veya sonraki bahar dönemi sonundaki Genel Not Ortalaması 2,00 ve üzerinde bir not alınmış olması gerekmektedir. 

 Öğrencilerin bahar dönemindeki şartlı geçtikleri derslerden geçebilmeleri içinse bahar dönemi sonundaki veya sonraki güz dönemi sonundaki Genel Not Ortalaması 2,00 ve üzeri olması gerekmektedir. 

 AÖF Lisans son sınıf öğrencilerinin mezun olabilmesi için; 1- FF dersinin olmaması, 2- En son Genel Not Ortalaması 2,00 veya üzeri olması, 3- Alttan veya son sınıftan hiç ders bırakmamış olması gerekmekte.  
AÖF'DE GEÇİLEMEYEN DERSLER NE OLACAK? 
AÖF yeni ders sisteminde seni 2 döneme ayrılıyor. 1. dönemde alınan ancak kalınan bir ders gelecek sene 1. dönem içerisinde, 2. dönemde alınan ancak kalınan ders yine gelecek yıl 2. dönem içerisinde alınabilecektir. 

Yeni sistem ile geçtiğimiz senelerde 1 Vize + 1 Final olarak yapılan sınavlar artık her dönemde 1 Vize + 1 Final olarak yapılıyor. Bu durum da senede 2 kere Vize + 2 Kere final sınavına giriliyor. Bu vize ve finaller geçmişteki gibi vize%30 ve Final%70 olacak şekilde değerlendirmeye alınarak ortalama hesaplanıyor. 

Not Harfsel Olarak sisteme giriliyor. Sınavlarda öğrenci sayısına bağlı olarak, tek (A), iki (A,B) veya dört (A,B,C,D) kitapçık türü kullanılabilmektedir. 1. Yıl 1. yarı yıl (dönem) 2. yarı yıl (dönem) 2. Yıl 3. yarı yıl (dönem) 4. yarı yıl (dönem) 3. Yıl 5. yarı yıl (dönem) 6. yarı yıl (dönem) 4. Yıl 7. yarı yıl (dönem) 8. yarı yıl (dönem)  

AÖF NOT SİSTEMİ 
84 – 100 AA 4,00 Geçti 
77 – 83 AB 3,70 Geçti 
71 – 76 BA 3,30 Geçti 
66 – 70 BB 3,00 Geçti 
61 – 65 BC 2,70 Geçti 
56 – 60 CB 2,30 Geçti 
50 – 55 CC 2,00 Geçti 
46 – 49 CD 1,70 Ortalamaya Bazlı Geçti 
40 – 45 DC 1,30 Ortalamaya Bazlı Geçti 
33 – 39 DD 1,00 Ortalamaya Bazlı Geçti 
0 – 32 FF 0,00 Kaldı 

AÇIKÖĞRETİM SİSTEMİ'NDE AÇIK UÇLU SORU DÖNEMİ BAŞLIYOR 
Yaklaşık 1,5 milyon öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi sınavlarında yeni bir uygulamaya geçiliyor. 

 18 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle açıköğretim sınavlarında çoktan seçmeli soruların yanında açık uçlu, kısa cevaplı, doğru-yanlış, eşleştirme gibi farklı tip soruların da sorulmasının önü açılmış oldu. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, yaklaşık bir yıl süren yoğun bir çalışmanın sonunda, 2016/2017 öğretim yılı bahar döneminden itibaren açıköğretim sistemindeki bazı derslerin ara sınavlarında çoktan seçmeli soruların yanında kısa cevaplı ve açık uçlu soruların da kullanılmaya başlanacağını söyledi. 

Rektör Gündoğan, “Açıköğretim Fakültesi’nin 4 programında 4 ders kapsamında ilk uygulama başlayacak. Bu programlar Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, Felsefe ve Tarih programları olacak. 

Türk Dili ve Edebiyatı programında Çağdaş Türk Romanı, Sosyoloji Programında Türk Sosyologları, Felsefe Programında Çağdaş Felsefe ve Tarih Programında Hukuk Tarihi derslerinin ara sınavlarında çoktan seçmeli soruların yanında 2 kısa cevaplı ve 1 açık uçlu soru yer alacaktır” dedi.

Blogger tarafından desteklenmektedir.