İLLERDEKİ MÜFETTİŞLERİN YETKİSİ SONA ERDİ

Milli Eğitim Bakanlığı, teftiş ve denetim sisteminde köklü değişiklikler yaptı. Artık teftiş işlemlerini merkezde görevli 500 müfettiş yapacak.

İllerdeki müfettişlerin yetkisi son erdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nda teftiş sistemi değişti. Ankara'da 500 kişilik bir müfettiş ekibi kurulacak. 

Türkiye genelindeki eğitim, denetim ve soruşturma işlemlerinden onlar sorumlu olacak. İllerdeki müfettişlerin teftiş yetkisiyse sona erdi. Yeni dönemde, yerel denetim yerine merkezi denetim yapılacak. 

Bu kapsamda, Türkiye genelinde görev yapan 2 bini aşkın maarif müfettişinden 500'ü merkeze atanacak. Bu müfettişler güvenlik soruşturması ve mülakatla belirlenecek. 

Artık Türkiye genelindeki bütün denetim faaliyetlerini, bu 500 müfettiş yapacak. Müfettişler ihtiyaca göre illere gidecekler. Bakanlığın hedefi bu ekibin yerel etkilerden ve baskılardan uzak çalışması. Taşra teşkilatında geriye kalan müfettişlerse, inceleme, araştırma ve rehberlik hizmetlerine destek verecek. 

Bakanlık teşkilatında şube müdürü ve üstü pozisyonlarda görev yapanlar da maarif müfettişi olarak atanabilecek. Bakanlık, yeni düzenleme kapsamında, görev yapacak müfettişleri 2017 yılına belirlemiş olacak.ntv

Blogger tarafından desteklenmektedir.