SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN SİSTEMİ GELİYOR

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz' TRT Haber'e konuk oldu. Milli Eğitim Bakanıın  İsmet Yılmaz'ın açıklamasın satırbaşları: -Milli Eğitim'de son 14 yılda sessiz devrimler yapılmış ama halen çok şey yapılması gerekiyor. 

Geçmiş dönemlerde atanan öğretmenlerden daha fazlasını öğretmen atadık. Ama hala atanamayan öğretmen var. Bunu da biliyoruz. 

TEOG'da 120 sorunun 120'sini çözenlerin çoğu Van, Muş, Erciş, Şırnak'taki öğrenciler. Fırsat eşitliğini sağladığımızın göstergesi. Tatvan'da da birinci var ama Tatvan daha farklı bir yer. Doğu ve Güneydoğu'daki olayları biz istemedik dış güçlerin oyunu. Doğu'da telafi eğitimleri alanların sayısı 100 binin üzerinde. 

Bu öğrencilere aylık 100 lira harçlık da verdik. -Maarif Vakfı'nın adını Türkiye Maarif Vakfı yaptık ki Türkiye'nin olduğu belli olsun. Türkiye'nin 6 milyona yakın insanı yurtdışında. Örneğin Afganistan bizden okul istiyor. Şuanda 15 ülkede 65 okulumuz var. Vakıf yurtdışında okuyan öğrencilere burs da verecek. 

Önümüzdeki dönemde müfredatı sadeleştirmek istiyoruz. Kişisel becerileri öne çıkarmak istiyoruz. Çok öğretmen atadık ama yetmiyor. 2003 yılında geldiğimizde 540 bin öğretmenimiz vardı. 2002'den bu yana 542 bin öğretmen aldık. Her 3 öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı. 


Bazı yerlere öğretmenler gitmiyor. Kadrolu öğretmenler bazı yerlerde kalmıyor kalmayınca da ücretli öğretmen alınıyor 46 bin civarı ücretli öğretmen var. Sözleşmeli öğretmenleri kadroya almakta doğru yapmadık çok net söylüyorum. 

Doğu'da öğretmenleri tutmamız gerekiyor. Sözleşmeli öğretmen sistemini yeniden getireceğiz. Sözleşmeli öğretmen eş durumundan başka yere gidemeyecek eşi onun olduğu yere gelecek. 5 yıl orada kalacak performansa bağlı olarak sonra kadroya alacağız. 

3 yıl daha kaldıktan sonra istediği yere gidecek. İlk öğretmen alımını Şubat'ta yapacağız. Sözleşmeli öğretmen alımını da Şubat'ta alacağız. 

Engelli öğretmen alım sayısını artıracağız. 250 öğretmen alacağımızı söylemiştik. Bu sayısı artıracağız. Muhtemelen 400 veya 500 civarı olacak. 

Suriye'li öğretmen alımı ile ilgili çalışmamız yok. UNİCEF'in çalışması var bu konuda bizden yardım istiyorlar. - 4+4+4 sistemi başarıyla devam ediyor. Bu sistem başarısız değil değişiklik kesinlikle olmayacak.Mebpersonel.com

Blogger tarafından desteklenmektedir.