BRANŞ ÖĞRETMENİ İLKOKULDA DİN VE İNGİLİZCE DERSLERİNE GİRECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokulda İngilizce ve din derslerinin alan öğretmenleri tarafından okutulması için harekete geçti. Okulda o alanlarda öğretmen olmasa bile dersleri sınıf öğretmeni değil çevre okullardan öğretmenler verecek.

İlkokullarda, İngilizce ve din derslerini alan öğretmenleri okutacak. Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti. 

Buna göre, ilkokullarda yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin okulun kadrolu alan öğretmenlerince okutulması esas olacak. Eski yönetmelikten farklı olarak, okulda kadrolu öğretmen yoksa bu dersleri sınıf öğretmeni değil, aynı ve diğer eğitim bölgelerindeki okullardaki alan öğretmenleri verecek.

Duruma göre ücretli öğretmen de görevlendirilebilecek. İlkokullarda, Türkçe ve matematik derslerde yetersiz olduğu görülen öğrenciler için takviye ders programı uygulanacak. 

NAKİLLER EYLÜL BAŞINDA 
Daha önce ders yılı başında başlayan ilköğretim kurumları arası nakiller, eylül ayının ilk iş günü başlayacak. Sınıf mevcutları 30'un altında kalan okulların boş kontenjanları, derslerin başladığı ilk gün e-okul sisteminde ilan edilecek, ilk hafta alınan başvurular arasından kura çekilecek. 

OKUL ÖNCESİNE DE REHBER 
Okul öncesi eğitim kurumlarına da rehber öğretmen atanacak. Ayrıca ortaöğretimde olduğu gibi, ilkokulda da nöbet tutan müdür yardımcılarına ve anasınıfı öğretmenlerine ek ücret ödenecek.ntv

Blogger tarafından desteklenmektedir.