TRAFİKTE GENÇ FİKİRLER’DE KAZANANLAR BELLİ OLDU

 Lise öğrencilerinde farkındalık yaratmayı amaçlayan Trafikte Gençlik Hareketi çerçevesinde düzenlenen Trafikte Genç Fikirler yarışmasının final değerlendirmesi ve ödül töreni 25 Mayıs 2016 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi

Değerlendirme sonunda, “Trafik Okulu” isimli kampanyası ile Ankara Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, “Kalbinin Sesini Duy, Hız Sınırına Uy” kampanyasıyla Bursa Çamlıca Anadolu Lisesi ikinci, Tak Emniyet Kemerini Kaskını Canın Değerli” kampanyasıyla Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi üçüncü oldu. 

Dünyanın en önemli sorunları arasında yer alan trafik güvenliği konusunda farkındalığı geliştirmek amacıyla, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Goodyear Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle 2012 yılında hayata geçirilen Trafikte Gençlik Hareketi, liseli gençlerde trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmaya devam ediyor. Projeyle, dört uygulama döneminde 40 bin öğrenci, 80 bin veli ve 2000 servis şoförüne erişildi. 

Proje çerçevesinde, gençlerin trafik güvenliği konusunda sorumluluk almalarını ve yaparak-yaşayarak öğrenme süreçlerine dâhil olmalarını teşvik etmek amacıyla, Trafikte Genç Fikirler Yarışması düzenleniyor.

İlk yılında elde edilen başarılı sonuçlar sayesinde 2014’ten itibaren ulusal ölçekte gerçekleştirilen Trafikte Genç Fikirler yarışmasında, liseli gençlerden tespit ettikleri bir trafik sorununa yönelik kampanya tasarlamaları ve uygulamaları isteniyor. Bu yıl proje kapsamında gerçekleştirilen yarışmaya 58 başvuru oldu. 

Ön eleme sonucunda, 10 ekip kampanyalarını final jürisi önünde sunma fırsatı elde etti. 25 Mayıs 2016’da Antalya’da düzenlenen final, jüri üyeleri için oldukça zorlu bir karar verme sürecine dönüştü. Birbirinden başarılı kampanyalar tasarlayan öğrencilerin sunumları, proje ortağı kurumların temsilcilerinin de bulunduğu jüri tarafından değerlendirildi. 

Değerlendirme sonucunda: • “Trafik Okulu” isimli kampanyası ile Ankara Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi birinci, • “Kalbinin Sesini Duy, Hız Sınırına Uy” kampanyasıyla Bursa Çamlıca Anadolu Lisesi ikinci, • Tak Emniyet Kemerini/Kaskını Canın Değerli” kampanyasıyla Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi üçüncü oldu. 

Dereceye girenlerin yanında, finale kalan bütün öğrencilere, ödülleri yapılan törenle verildi. Törende konuşan Goodyear Lastikleri Kurumsal İletişim Müdürü Lerzan Moral da, "Goodyear olarak faaliyet gösterdiğimiz her ülkede, yaptığımız işin merkezine yol güvenliğini desteklemeyi yerleştiriyoruz. Türkiye’de de gençlerle çalışarak memnuniyet verici sonuçlar elde ediyoruz." dedi. 

Moral, gençlere "Günün sonunda tek bir canı kurtarabilmemiz bile bizim için son derece anlamlı ve kıymetliyken, geliştirdiğiniz projelerle yüzlerce, binlerce insanımıza ulaşacak ve belki de olası birçok kazayı, hatayı engelleyeceksiniz." şeklinde hitap ederek yaptıkları çalışmaların önemini vurguladı. 

Törende konuşan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı İsmail Yıldız, "Millî Eğitim Bakanlığı, örgün eğitim içerisinde ve dışında 25 milyona yakın insana eğitim veriyor. Örgün eğitim kurumlarında yaklaşık 17 milyon öğrenci eğitim öğretime devam etmektedir. 

Trafik yalnızca Millî Eğitim Bakanlığı’nın değil, tüm dünyanın sorunudur. Çünkü trafik hava gibi, su gibi her gün temasta ve iç içe olduğumuz bir gerçekliktir. Bu nedenle trafik eğitimi büyük önem taşıyor. Bakanlığımız trafik eğitimine yönelik olarak çalışmalarını bu bilinçle sürdürmektedir. 

Diğer ülkeler ile kıyasladığımızda, özellikle son yıllarda ülkemizde eğitim göstergeleri açısından çok önemli gelişmeler sağlanmış, belli göstergelerde AB ve OECD ortalamalarına yakınsanmış ya da bu ortalamalar aşılmıştır. 

Benzer şekilde gerek bireylerin eğitiminde gerekse araç muayenesi gibi trafik sorunlarını doğrudan etkileyen konularda minimum standartların üstünde, istenilen hedeflere ulaşmak için çalışmaların devam ettirilmesi gerekmektedir. Ülkemiz büyük bir coğrafyaya sahiptir, bu coğrafyanın her noktasına ulaşabilmek için tüm paydaşların yer aldığı koordineli bir çabaya ihtiyaç duyulmaktadır. 

Gerçekleştirilmekte olan çalışmaların daha kapsamlı hale getirilmesi, katılımın artırılması, daha nitelikli ve sürdürülebilir sonuçlara erişilebilmesi noktasında trafik meselesini hayati ve insani bir mesele olarak gören Millî Eğitim Bakanlığının eğitim boyutunda her türlü iş birliğine hazır olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. " dedi.

Blogger tarafından desteklenmektedir.