2016 ALES BAŞVURULARI BAŞLADI

Her yıl Milli eğitim Bakanlığı tarafından belli dönemlerde ALES sınavları gerçekleştirilmektedir. Bu sene yapılacak olan Akademik Personel ve lisans üstü eğitim giriş sınavı bahar dönemi sınavı 8 mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Sınava girecek olanlar sınav başvurularını 15 - 28 mart tarihleri arasında gerçekleştirilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığının sınav takvimine göre 2016 yılının ilk bahar ALES sınavı 8 mayıs 2016 pazar günü yapılacaktır. 

ÖSYM kurumunun 2016 sınav takvimine göre ise ALES başvuruları 15 mart 2016 salı günü başlayacaktır. Başvurular 15 mart tarihinden itibaren 28 marta kadar devam edecektir. 

Son başvuru tarihi ise 28 mart 2016 pazartesi günü olacaktır. Başvuru yapmak isteyenler 28 mart tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gereklidir. Sınava girenler sınan sonuçları açıklandıktan sonra 3 yıl süre ile bu sınav sonuçları geçerli sayılacaktır.

Başvuru yapacak olanlar ÖSYM kurumunun resmi internet sitesinden yayımlanacak olan 2016 ALES ilk bahar dönemi başvuru kılavuzuna göre başvurularını yapmaları gereklidir. ALES başvurusunu iki türlü gerçekleştirebilirsiniz. İnternetin bu kadar gelişmesinden sonra artık çoğu başvuruyu internet üzerinden gerçekleştirebilmektesiniz. 

ALES başvurusu da bunlardan bir tanesidir. ALES başvurusunu internet üzerinden ÖSYM kurumunun resmi internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapabilmeniz için ÖSYM aday işlemleri sisteminde geçerli fotoğraf ve geçerli eğitim bilgisi bulunmalıdır. 

ÖSYM aday işlemleri sisteminde geçerli fotoğraf ve geçerli eğitim bilgisi bulunanlar başvurularını kendi başlarına internet üzerinden ÖSYM kurumunun işlem takvimi sistemine giriş yapmalıdır. Giriş yaptıktan sonra işlem tipi seçeneklerinden başvurular seçeneğini seçmelidir. Başvurular seçeneğini seçtikten sonra yapılabilecek olan başvuru seçenekleri karşınıza gelecektir. 

Bu başvuru seçenekleri içinden 2016 ALES ilk bahar dönemi seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu seçeneği seçtikten sonra başvuru işlemine devam edebilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapabildiğiniz gibi başvuru merkezlerinden de başvuru yapabilirsiniz. 

ÖSYM aday işlemleri sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve eğitim bilgisi olmayan adaylar başvurularını başvuru merkezlerinden yapabilirler. Eğitim bilgisinde eğer bir değişiklik yok ise ÖSYM başvuru merkezlerinden başvurularını kolaylıkla gerçekleştirebilirler. 

Eğer eğitim bilgilerinizde bir değişiklik var ise adaylar başvurularını sadece ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden yapabilirler. 

ALES sınavına girecek olanlar başvuru ücretlerini yatırmaları gereklidir. Bu seneki yapılacak olan ALES sınavının başvuru ücreti 70 TL olarak belirlenmiştir. Adaylar başvuru ücretlerini internet üzerinden veya anlaşmalı bankalardan yatırmalıdırlar. 

Adaylar başvuru ücretlerini başvuru kılavuzunun son sayfasında yer alan anlaşmalı bankalardan birisine yatırabilirler. Yada internet üzerinden de başvuru ücretini yatırabilirsiniz. Adaylar başvuru ücretlerini internet üzerinden ÖSYM kurumunun resmi internet sitesinde yer alan ödemeler bölümünden başvuru ücretini ödeyebilirler. 

Adaylar ödemeler bölümünden kredi kartı veya banka kartı ile başvuru ücretlerini başvuru süresi boyunca yatırabilirler. Adaylar başvurularını 28 mart pazartesi günü saat 23:59 a kadar gerçekleştirebilir.Milliyet

Blogger tarafından desteklenmektedir.