MEYVELİ EMOJİ DENKLEMİNİN CEVABI SOSYAL MEDYADA GÜNDEM YARATTI

Çocuklar için hazırlanan basit bir matematik sorusunun cevabı sosyal medyada gündem yarattı. 30 saniyede çözülmesi beklenen bu soruda herkes başka sonuca ulaşıyor. 

Zeka oyunlarını sevenlere basit ama eğlenceli bir denklem... Aslında çocuklar için hazırlanan bu kolay görünümlü matematik sorusunun cevabı yetişkinleri de çok zorladığı için sosyal medyada gündem yarattı.

İŞTE 30 SANİYEDE ÇÖZMENİZ BEKLENEN O SORU Denklemdeki eşitliklere bakarak her meyvenin değerini bulun. Denklemdeki eşitliklere bakarak her meyvenin değerini bulun. 

Facebook ve Twitter gibi platformlarda kısa sürede binlerce kullanıcı tarafından paylaşılan bu soruya herkes farklı bir cevap veriyor. Soruya verilen en popüler cevaplar 14, 15, 16 ve 20. 

PEKİ BU SORUYA SİZİN CEVABINIZ NE? (İyi düşünün acele etmeyin)
İkinci satırdaki eşitliğe göre, 4 adet muzun bulunduğu destenin değeri 4... Ancak, son satırdaki muzların sayısı 3. Bu nedenle bu satırdaki muzların değeri 3 olacak... İkinci satırdaki eşitliğe göre, 4 adet muzun bulunduğu destenin değeri 4... Ancak, son satırdaki muzların sayısı 3. 

Bu nedenle bu satırdaki muzların değeri 3 olacak... İlk sırada 3 elma olduğuna göre, her elmanın 10'a, ikinci sırada her muz destesinin 4'e, üçüncü sıradaki hindistan cevizinin ise 2'ye denk geldiğin çoğunuz hesaplamışınızdır. 

Ancak soruyu karmaşık yapan detay, aslında bir dikkat testi olması. Muzun 4 sayısına eşit olduğunu söylemiştik ancak muz destesinde 4 adet meyvenin bulunduğunu ve her birinin 1'e denk geldiğini söylemek mümkün. Fakat son satırdaki destede 3 muz olduğu çok kişinin gözünden kaçıyor...

İŞTE SORUNUN CEVABI 
Bu sonuçla yarım hindistan cevizi (1), elma (10) ve muz (3) ve dolayısıyla sorunun cevabı =1+10+3=14 oluyor. (ntv)

Blogger tarafından desteklenmektedir.