SINAV KAYGISI GÖZDE LİSELERİ BOŞALTTI

Aralarında gözde okulların da olduğu liselerin son sınıflarında okuyanlar sınavlara iyi hazırlanmak için ya temel liseye ya da açık liseye geçti 

Anadolu ve fen liselerinde okuyan son sınıf ve 11. sınıf öğrencileri için dershanelerden dönüşen temel liseler sınava hazırlığın adresi oldu. Aralarında gözde okulların da olduğu liselerin son sınıflarında okuyan öğrenciler sınavlara daha iyi hazırlanmak için ya temel liseye ya da açık liseye geçti. 

Temel lisede öğrenci sayısı 183 bini, açık lisede de 1.4 milyonu aştı. İstanbul’da en yüksek puanlı okullardan Atatürk Fen Lisesi’nde son sınıfta 24, Nişantaşı Anadolu ve Kadıköy Anadolu’da 27, Cağaloğlu’nda 24, İhsan Kurşunoğlu’nda 23, Burak Bora’da 20, Atatürk Anadolu’da 12 kontenjan boş. Bazı okullarda 11’inci sınıfta 200’ü aşan boş kontenjan var. 

1 Eylül 2015’e kadar özel okul olan 1463 dershanenin 1221’i temel lise olurken, öğrenci sayıları da 183 bin 734 oldu. Köklü okullardan birinin müdürü, “305 öğrencimiz vardı, 25 civarında öğrenci gitti. Biz çok hissetmedik ama 180 öğrencisinin 150’sini kaybeden okullar oldu” diyor. 
DOLULUK ORANI YÜKSEK 
Temel liselerdeki yoğunluğu Uğur Okulları Genel Müdürü Yücel Yücel, “Bazı okullarımızda son sınıflara kontenjan dolduğu için öğrenci alamıyoruz” derken, Final eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Taşel, “Öğrencilerin temel liselere geçiş yapmak istemesinin sebeplerini 3 başlık altında toplayabiliriz. 

Birincisi, temel liselerdeki öğretmenler dershane kökenli oldukları için çocukları sınava daha iyi hazırlıyorlar. İkincisi, merkezi yerlerdeler servis sorunu yok. 

Üçüncüsü de eğitim teşviki ile dershaneye ödedikleri kadar ücret ödeyip temel liseye geliyorlar. Hem okul hem kurs alıyorlar” diye konuşuyor. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Arıkan da sınava daha iyi hazırlanmak için öğrencilerin temel liseyi seçtiğini vurguluyor. 

TEMEL LİSE NEDİR? 
Mezunlar için de hafta sonları sınavlara hazırlık kursları da açabilen temel liselerin ücretleri 6 bin TL ile 15 bin TL arasında. Yüz yüze eğitim bu liselerde sınırlı olduğu için öğrenciler her gün okula gitmek zorunda değiller. Temel liselerde yüz yüze eğitim haftada 9 saat ile 26 saat arasında değişiyor. 

HANGİ LİSEDEN MEZUN OLDUĞUN ÖNEMLİ DEĞİL Üniversite sınavına hazırlanan temel liselerdeki öğrenciler “Hangi liseden mezun olduğun önemli değil, önemli olan sınavda başarılı olmak” diyor. ...gazete Habertürk

Blogger tarafından desteklenmektedir.