ENGELLERİ TURKCELL KALDIRDI HAYALLER GERÇEĞE YAKLAŞTI

Turkcell’in özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı “Engelsiz Eğitim Programı” kapsamında 12 okulda tamamladığı özel teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarında eğitimler başladı. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’nın Teknoloji sınıflarının açılışını yaptığı projede hedef iki yılın sonundaTürkiye’deki özel eğitim okullarında eğitim gören 10 binden fazla öğrenciye ulaşmak. 

Turkcell engelli çocukların eğitim ve istahdamına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı Engelsiz Eğitim Programı’nın ilk etabını tamamladı. Engelli öğrencilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan ve özel ekipmanlarla donatılan teknoloji ve mesleki eğitim sınıflarının açılışı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça’nın katılımıyla İstanbul’da bulunan Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirildi.  

5 ayda 12 okul Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla geliştirilen Engelsiz Eğitim Programı’nın temelleri 17 Haziran 2015’te atılmıştı. Turkcell aradan geçen 5 ay gibi kısa bir sürede toplam 12 okulda teknoloji sınıfları ve mesleki eğitim atölyelerini kullanıma hazır hale getirdi. 

Projenin ilk etabında görme engelli çocuklar için Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’daki okullarda teknoloji sınıfları, işitme engelli çocuklar için Ankara’da bilişim teknolojileri sınıfı, hafif zihinsel engelli öğrenciler için Antalya’daki okulda konaklama ve seyahat hizmetleri atölyesi, Ankara, Kastamonu ve Eskişehir’deki okullarda yiyecek ve içecek hizmetleri atölyesi, açıldı. İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen 7 milyon TL bütçeli proje ile 40 ilde 80 okulda 10 binden fazla öğrenciye destek olunması hedefleniyor. 

Milli Eğitim Bakanı Avcı: 10 binlerce çocuğumuzun hayatını değiştirecek bu çalışmanın diğer büyük kuruluşlara da örnek olmasını diliyorum. Sarıyer Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda düzenlenen açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı “Milli Eğitim Bakanlığımızın Turkcell işbirliği ile gerçekleştirdiği engelsiz eğitim projemizle sevgili öğrencilerimizi ileride meslek sahibi yapacağımız teknoloji ve meslek eğitim sınıflarının hayırlı olmasını diliyorum. 

Sınıflarımızdaki teknolojik ve mesleki donanımlarla yetişecek öğrencilerimizin aldıkları eğitimi ileride sahip olacakları mesleklerde kullanmalarını diliyoruz. 80 okulumuzdaki sınıflarımızın donanımının 2 yıl içinde tamamlanmasını planlıyoruz. 

Şimdiye dek Türkiye’nin çeşitli yerlerinde 12 okulumuzdaki donanımlar tamamlandı. 2016 yılında ise 11 görme engelli ile 6 işitme engelli okulumuzda ve 19 özel eğitim merkezimizde olmak üzere 36 okulumuzda belirlenen donanım ihtiyaçlarımızı karşılamış olacağız. Beceri atölyelerinin hem çocuklarımızın, hem de ailelerinin hayatlarında ne kadar büyük önem taşıdığını biliyoruz. 

Özel nitelik taşıyan öğrencilerimizin hayatın içinde daha çok yer almasını sağlamak, başkalarına duyacakları ihtiyacı en aza indirgemek ve ileride onları meslek sahibi yapmak bakanlığımızın öncelikli konusu. İlgili birimlerimiz bu alanda ilermele sağlamak için büyük çaba gösteriyor. Okullarımızın teknolojik olarak gelişmestirilmesinde bizim yanımızda oldukları için Turkcell’e teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın diğer büyük kuruluşlara örnek olmasını ümit ediyorum. 

10 binlerce çocuğumuzun hayatını değiştirecek bu çalışmanın diğer büyük kuruluşlara da örnek olmasını diliyor, bu konuda başta medya olmak üzere herkesi hassasiyete davet ediyorum” dedi. Ahmet Akça: Amacımız özel çocuklarımızın hayallerine bir adım daha yaklaşmalarını sağlamak Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça da şunları söyledi:

 “Biz Turkcell’de destek varsa engel yoktur diyoruz. Engellerin olmadığı, dezavantajlı vatandaşlarımızın toplumumuzun diğer bireyleriyle aynı fırsatlara sahip olduğu, tüm çocuklarımıza hayallerine kavuşması için şans ve destek verildiği bir Türkiye hayal ediyoruz. Bugün bu hayalimizin küçük de olsa bir parcasını hayata geçirmiş olmanını gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. 

Bugün 12 okuldaki mesleki atölye ve teknoloji sınıfının açılışını yaparak özel çocuklarımız için hayallerine kavuşma yolunda bir ışık yaktık. Umuyoruz ki bugün burada yaktığımız ışık özel çocuklarımızın hayallerini ve yarınlarını aydınlatacak. Kalan 1.5 yılda 70 okulu daha tamamlayarak ülkemizdeki özel eğitim okullarında eğitim gören 10 binden fazla çocuğumuza yani, her 4 engelli öğrenciden birine dokunmuş olmayı hedefliyoruz. 

Bize bu hayırlı projeyi hayata geçirme fırsatı verdiği için Sayın Bakanımız Nabi Avcı’ya ve onun şahsında tüm Mili Eğitim Bakanlığı camiasına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye’nin Turkcell’i engelleri kaldırma yolunda büyük bir heves ve azimle çalışmaya devam edecek” dedi.  

Hedef: 40 il 80 okul 10 binden fazla öğrenci 
İki yıl içerisinde tamamlanması hedeflenen proje ile 40 ilde 80 okulda 10 binden fazla engelli öğrenciye destek olunması hedefleniyor. 

Proje tamamlandığında 45 Özel Eğitim Merkezi’nde kurulacak meslek atölyelerinde engelli öğrenciler okul sonrası işhayatına hazırlanacak. Turkcell’in desteği ile konaklama ve seyahat hizmetleri, yiyecek ve içecek hizmetleri, el sanatları ve benzeri alanlarda belirlenecek atölyeler mevcut okullarda kurulacak ya da yenilenecek. 

Oluşturulan imkanlardan 6 bine yakın öğrenci yararlanacak. 15 görme engelli, 20 işitme engelli meslek okulunda bilgisayar ve teknoloji sınıfları kurularak öğrencilerin istihdama yönelik gelişimlerinin sağlanması, teknoloji eğitimi ile gelişim fırsatları yaratılması sağlanacak. İşitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesi için bilgisayar sınıfları ve ihtiyaç duyulan diğer atölyeler kurulacak. 

Görme engelli öğrencilerin kendileri için özel geliştirilmiş cihazlarla bilgiye daha kolay erişimi, teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimleri sağlanacak. Turkcell’in desteği ile görme engelli gençler sesli ekran okuyucu uygulamalarını kullanabilecek, az görenler için akıllı tahta etkileşimli büyüteç gibi malzemeler ile donatılmış sınıflar kurulacak. Oluşturulan imkanlardan 4 bine yakın öğrenci yararlanacak. 

 Mühendis olmak isteyen de var, annesine kolye almak isteyen de Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki projeyle hayatlarına dokunduğu her engelli çocuk, artık hayallerinin gerçekleşeceğine inanıyor. 

Kimisi itfaiyeci olup yangınları söndürmek, kimisi mühendis olmak istiyor. Annesine kolye almak, evinin masrafına katkıda bulunmak tek hayali olan çocuklarımız da var içlerinde. Anne babalarının hayalleri ise onlardan çok farklı: “Ben olmadığımda yavrum ayaklarının üzerinde durabilsin.”

 İtfaiyeci olmak istiyorum Muhammet Çakır: Ben itfaiyeci olmak istiyorum. Az gördüğüm için masamdaki kamerayla akıllı tahtayı kullanabiliyorum. Bu teknolojileri kullanarak ve çok çalışarak hayallerime kavuşacağıma inanıyorum. Zor bir hayal ama… 

Caner Güneş: Bilgisayarda çok iyi yerlere gelmek istiyorum. Bilgisayar programcısı ya da mühendisi olmak istiyorum. Biliyorum zor bir hayal ama gerçekleşmeyecek bir şey yok. Bu teknoloji sınıfında ulaştığım imkanlarla, aldığım eğitimle çok güzel yerlere geleceğimi, hayallerimi gerçekleştirebileceğimi düşünüyorum.  

Kızım avukat olmak istiyor 
Mustafa Özkaynak (Baba): Benim kızım 10 yaşında yüzde 10 görüyor. Veysel Vardal Görme Engelliler Okulu’na gidiyor. Okulumuza bu yıl teknoloji sınıfı kuruldu. Biz bundan çok memnun olduk. 

Çocuklara çok iyi şeyler verebileceğine inanıyoruz; teknoloji, çocukların gören gözü, duyan kulağı olacak. Kızım avukatlık mesleğini çok seviyor, avukat olmak istiyor. Hafızası çok kuvvetli, okumaya da çok hevesli. “Baba avukat olup çok para kazanıp hayatımı kurmak istiyorum” diyor. 

Araba kullanmak istiyor, farklı yerlere gitmek istiyor. Böyle şeyleri duyduğumuz zaman biz de çok mutlu oluyoruz. İnşallah bu teknoloji sınıfıyla ufkunu daha da genişletip ilerleyecek. Oğullarımın para kazanıp bana hediye alma hayalleri var Seval Alpaslan (Anne): Devrim ve Deniz adında iki oğlum var. Maalesef ikisi de hafif zihinsel engelli. 

İş okuluna gelmiş olmalarının heyecanını ben de yaşıyorum, çocuklarım da yaşıyor. Maddi geliri düşük bir aileyiz, şimdiden işe girip birşeyler alabilmenin heyecanını yaşamaya, kafalarında kurmaya başladılar. Bana da vaadleri var, “sana kolye alacağız anne” diyorlar. Bu okulların benim çocuklarımı da, onlar gibi başka çocukları da iş alanına çok iyi hazırlayabildiğine inanıyorum.  

Görme Engelli Okullarındaki Teknoloji Sınıflarında neler var Öğrenciler için özel teknoloji ve yazılımlarla donatılmış bu sınıflarda, az gören öğrenciler öğretmenin akıllı tahtaya yazdığı yazıları önlerindeki bilgisayar ekranından, kendi görüş kapasitesine özel, dilediği büyüklük, renk ve kontrastta görebiliyorlar. 

Dilediği anda tahtayı önüne getiren, dilediği anda da masasına koyduğu kitabını görme durumuna uygun ayarlarda görebilmesini sağlayan sistem sayesinde az gören öğrenciler dersleri kolaylıkla takip edebiliyor. Hiç görmeyen öğrenciler ise klavyedeki tüm tuşları ve işlemleri seslendiren özel yazılım sayesinde bilgisayarı rahatça kullanabiliyorlar. 

Ayrıca sınıflardaki sistem sayesinde öğrenciler kitaplarını okunabilir belgeye çevirebiliyor ve gerekirse MP3 ses formatına dönüştürüp farklı ortamlarda çalışma notu olarak da taşıyabiliyor. Bunun dışında görme engelli sınıflarında taratılan kitapların kabartma alfabe (Braille) ile basılarak çoğaltılmasını sağlayan yazıcılaryer alıyor. Sınıflarda ilave destek teknolojisi olarak yüksek çözünürlüklü video büyütücü sayesinde resimlerin,objelerin detaylı incelenebilmesi de sağlanmaktadır.  

Engelliler sosyal hayata artık daha aktif katılıyor  
Engelli öğrencilere verdiği destekle birlikte Turkcell, tüm hizmetlerini engelli müşterilerin de faydalanabileceği hale getirmeye başladığı müjdesini de verdi. 

Bu kapsamda ilk etapta Turkcell Müzik, Turkcell Akademi, Mobil Asistan, Hesabım, BiP gibi Turkcell’in en çok kullanılan uygulamaları görme engelliler için erişilebilir hale getirildi. Buna ek olarak, BiP üzerinden yapılan mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme özellikleri de engellilere özel olarak tamamen ücretsiz sunulmaya başlandı. 

Turkcell’in YGA ile birlikte geliştirdiği Hayal Ortağım uygulamasının Cepten Sesli Betimleme servisi ile görme engelliler dünyada ilk kez vizyon filmlerini herkesle aynı anda, hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan izleyebiliyor. Üstelik Aralık 2015 sonuna kadar, tüm engelli tarifelerindeki müşteriler Cinemaximum Sinemaları’nda, Pazartesi ve Perşembe günleri bir bilet aldıklarında bir bilet de hediye kazanıyor. 

Turkcell’in Engel Tanımayanlar çatısı altında yer alan tüm tarifelerini kullanan Hayal Ortağım üyelerine bu deneyimi doyasıya yaşamaları, sosyal hayata daha aktif katılmaları, bilgiye, eğlenceye cep telefonları üzerinden hızlı erişebilmeleri için 3 ay boyunca, ayda 1 GB internet hediye ediliyor.

Blogger tarafından desteklenmektedir.