ÇALIŞANLARA İŞ YERİNDE LİSANSÜSTÜ EĞİTİM FIRSATI

Turkcell’in Özyeğin Üniversitesi ile işbirliği sonucunda hayata geçirilen Yerinde Eğitim Programı, tüm çalışanların hayalindeki fırsatı sunuyor. 

Turkcell Teknoloji bünyesinde görev yapan mühendisler, çalıştıkları binada mesai sonrası akademik eğitim alabiliyorlar. Yüksek lisans ve doktora eğitimini kapsayan programa devam eden Turkcell Teknoloji çalışanlarının sayısı 45’i buldu. Turkcell Teknoloji’de görevli mühendisler, bir yandan çalışırken bir yandan da akademik kariyerlerine devam etme avantajını yaşıyor. 

Lisansüstü eğitimi sürdürmek istedikleri halde çeşitli nedenlerle bugüne dek bu imkânı elde edemeyen Turkcell Teknoloji çalışanları, geçtiğimiz yıldan bu yana Özyeğin Üniversitesi işbirliği sayesinde yüksek lisans ve doktora programlarına kendi iş yerlerinde dahil olma fırsatı yakalıyor. 

İlk olarak 2014’te hayata geçirilen Yerinde Eğitim Programı ile yüksek lisans ve doktora dersleri, hafta içi mesai bitimi sonrası 17:00-20:00 saatleri arasında Turkcell Teknoloji’nin bulunduğu Turkcell Küçükyalı Plaza’da yapılıyor. 45 Turkcell’li mühendis lisansüstü eğitim görüyor 
Dünyadaki sayılı örnekler arasında yer alan bu program sayesinde, 2014 – 2015 eğitim döneminde 10’u yüksek lisans, 9’u doktora adayı olmak üzere toplam 19 Turkcell Teknoloji çalışanı, Yazılım Mühendisliği alanında uzmanlaşmak için eğitimlerine başladılar. Yerinde Eğitim Programı, 2015 – 2016 eğitim-öğretim döneminde de devam ediyor. 

Çalışanların talebi ve Turkcell Teknoloji’nin ihtiyaçları doğrultusunda bu yıl Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği alanında iki yeni program daha açıldı. 9 Eylül 2015’te başlayan programlara bu dönem 26 yeni öğrenci daha katıldı. Böylece Turkcell Teknoloji bünyesinde çalışırken bir yandan da lisansüstü eğitimini sürdüren mühendislerin sayısı 45’e ulaştı. 

Hem yerinde hem %75 indirimli eğitim Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojileri Grup Başkanı Serkan Öztürk, Yerinde Eğitim Programı ile ne amaçlandığını şöyle açıkladı: “Ar-Ge merkezimiz Turkcell Teknoloji’de, 2007 yılından bu yana dünya çapında ürün ve servisler geliştirme hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnovasyonun itici gücü olan Ar-Ge’yi, ülkeler için kalkınma ölçütü olduğu gibi şirketler için de yerel ve küresel rekabette fark yaratmanın ön koşulu olarak görüyoruz. 

Bu yolda sürdürülebilir başarı sağlamak için Ar-Ge kadromuzda görevli mühendislerimizin kendi alanlarında yetkinliklerini geliştirmeleri ve uzmanlaşmaları büyük önem taşıyor. Bununla beraber, doktora ve yüksek lisans eğitimleri oldukça zorlu süreçler. İş hayatı içerisinde akademik eğitime vakit ve enerji ayırmak neredeyse imkansız. 

Biz de buradan yola çıkarak ne yapabiliriz diye düşündük ve ortaya Yerinde Eğitim Programı çıktı. Özyeğin Üniversitesi işbirliğimiz sayesinde isteyen mühendislerimiz, Turkcell Küçükyalı Plaza’da oluşturduğumuz dersliklerde, alanlarında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerden ders alarak doktora ve yüksek lisans çalışmalarını sürdürebiliyorlar. 

Üstelik bu imkânı kadromuz için yüzde 75 maliyet avantajıyla sunuyoruz ve geri kalan eğitim ücretini de çalışanlarımızın maaşları içinde taksitlendiriyoruz. Turkcell olarak sektörümüzde bu programla bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşıyor ve Turkcell’de çalışmanın ayrıcalığını mühendislerimize yaşatmaktan mutluluk duyuyoruz. Umarız bu program daha pek çok şirkete örnek olur ve yetişmiş, nitelikli iş gücü istihdam etmek üzere atılan yerinde eğitim adımları hız kazanır.”

Blogger tarafından desteklenmektedir.