MEB GELECEK YIL DAĞITILACAK TABLETLER İÇİN TÜRKİYEDE YERLİ ÜRETİMİNİN YAPILMASI İÇİN SON HAZIRLIKLARINI YAPIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), FATİH Projesi kapsamında gelecek yıl öğrencilere dağıtılacak tablet bilgisayarların, Türkiye'de kurulacak bir tesiste yerli üretiminin yapılması için son hazırlıklarını yapıyor. 

 Bakanlığın, öğrencilere dağıtımını planladığı ve yerli üretim şartı getireceği 10 milyon 600 bin tablet alımına ilişkin ihale sürecinde, 7 firma yarışıyor. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş, yaptığı açıklamada, FATİH Projesi'nin eğitim ve donanım olmak üzere iki boyutunun bulunduğunu anlattı. 

Ateş, projede, bir yandan dijital dünyanın olanaklarından yararlanarak derslerde verimliliği arttıracak içerik ve yazılım geliştirme çalışmaları yaptıklarını, öbür yandan da tablet bilgisayarlar, etkileşimli tahta, internet altyapısının sağlanmasına ilişkin faaliyetler sürdürdüklerini aktardı. 

 Hükümetin, öğrenciler için "dijital eğitim" çalışmalarında, bilişim sektörünü harekete geçirerek yerli üretim yaptıracak bir stratejiyi de beraberinde planladığını dile getiren Ateş, şöyle devam etti: "Projenin hedeflerinden bir tanesi, Türkiye'de bilişim teknolojileri sektörünü güçlendirmek, yerli üretimi teşvik etmek ve ülke ekonomisine katma değer kazandırmak. FATİH Projesi, bütçesini kullanırken hizmet alımlarında, altyapı temininde ve donanımlarda her zaman yerliliği gözetiyoruz. 

Onun için yapacağımız 10 milyon 600 bin tablet ihalesini bu yıl bitireceğiz. Tabletler, 4 yıl süresince periyotlar halinde dağıtılacak. Birinci yıl, daha düşük bir yerlilik oranından başlanacak, bu oran kademeli olarak artacak, ancak 4. yılın sonunda yerli malı bir tableti öğrencilerimize vermiş olacağız." 

ETKİLEŞİMLİ TAHTALARDAKİ BAŞARI TABLETLERE TAŞINACAK 
Ateş, ihale sonucunda Türkiye'ye " tablet üretim tesisi"nin kazandırılacağını bildirdi. Tesisin, Milli Eğitim Bakanlığının yanında Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya'ya üretim yapacağını belirten Ateş, "Dünyaya Türkiye'dentablet gönderecek bir tesisimiz olacak.

Bu gelişme, ülkeyi bilişim teknolojilerinde başka bir yere taşıyacak. Dünya genelindeki tablet üreticilerinin sayısı düşünüldüğünde, Türkiye'de böyle bir tesisin olması başta bölge olmak üzere bütün dünyada ciddi bir etki uyandırabilir" değerlendirmesinde bulundu. 

 Türkiye'deki etkileşimli tahtaların yerli imkanlarla üretildiğine işaret eden Ateş, "Tabletler için amaçladığımız yerli üretimi etkileşimli tahtalarda sağladık. Dünyada etkileşimli tahta sektörünü tetikleyen ülke Türkiye, projenin adı da FATİH Projesi'dir. 

Bugün MEB'e etkileşimli tahta üretmek üzere ihale kazanan firmalar, bütün dünyaya etkileşimli tahta satmaya başladılar. Bu gelişmeyle dünyada etkileşimli tahtalar eğitimde çok daha ciddi kullanılmaya başlandı. FATİH Projesi'nin arkasında böyle bir başarı hikayesi var. Şimdi bunu tablete taşıyoruz" diye konuştu. 

YERLİLİLİK ORANI KADEMELİ ARTTIRILACA
Yerli tablet üretim tesisi ihalesinde yarışacak şirketlerin belirlendiğini bildiren Ateş, bu şirketlerin yeterliliklerin kontrol edildiğini bildirdi.

Ateş, yerli tablet prototipi üretim aşamasına gelindiğini belirterek, şöyle konuştu: "Toplamda, 10 milyon 600 bin yerli tablet ihalesinde, 7 firma yer alıyor. Tamamı, Türkiye'de üretim yapmak üzere müracaat eden firmalar. İhale süreci başladı ve bu yıl içinde sonuçlanacak. Firmalar, bize üretebilecekleri tablet prototipini getiriyorlar, biz de onlara eğitim ve teknoloji açısından istediklerimizi aktarıyoruz. 

Birer prototip üzerinde anlaşıp daha sonra fiyat tekliflerini alarak ihaleyi sonuçlandıracağız. Yerlilik şartlarıyla üretimi yapılan ilk tabletleri, gelecek yılın ilk çeyreğinde dağıtmayı planlıyoruz. İlk yıl için alacağımız tabletlerin yerlilik oranı daha düşük olacak ancak daha sonra giderek artacak. 

Böylece sektöre de imkan ve zaman kazandırmış olacağız. Böyle devasa bir yatırımı, bir kaç ay içinde bir firmanın yapıp üretime geçmesi teknik olarak mümkün değil. Otomotiv sektöründe olduğu gibi tablette de yan sektörler olan yazılım, alt komponent, dağıtım, organizasyon sektörleri de gelişecek." 

 Tabletin hangi bölümünün hangi oranda yerli üretileceği konusunda, TÜBİTAK'la birlikte bir çalışma yaptıklarını da bildiren Ateş, buna göre, tabletlerin hangi parçalarının maksimum yerlilik oranına ulaşabileceği bilgisine sahip olduklarını sözlerine ekledi.ntv

Blogger tarafından desteklenmektedir.