OKULLARDAKI KURSLARDA SINAVA HAZIRLIK ŞEKLINDE TEST ÇÖZME PROGRAMI OLMAYACAK

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 Ekim'den itibaren ortaokul ve lise öğrencilerine halk eğitim ve okullarda hafta sonu ücretsiz destekleme ve yetiştirme kursları adı altında öğrencilere takviye verileceğini anımsattı. 

"Yönergeyi illere gönderdik. Yönerge ve eklerindeki ihtiyaçlar, asla ve asla dershane yerine geçecek herhangi bir algı oluşturmasın" diyen Büyük, bu düzenlemeyle okulları, sınıfı ve öğretmeni öncelikli hale getirmek istediklerini belirtti. 

ÖĞRENCİLERİN KAÇIRDIĞI KONULAR İŞLENMELİ Kursların "okulların yerine ikame edilecek hafta sonu kursları" şeklinde de algılanmasını istemediklerini ifade eden Büyük, sınıfta anlaşılamayan, öğrencinin raporlu veya izinli olduğu günlerde kaçırdığı dersleri, öğretmenler nezaretinde takviye etmek ve bu konudaki eksiklikleri gidermek için bu kursları düzenlediklerini kaydetti. 

EKSİK GİDERMEK İÇİN YAPILMALI, SINAVLARA HAZIRLIK OLMAMALI
Bakanlığın aynı zamanda büyük şehirlerde, öğretmen sirkülasyonun fazla olduğu ya da öğretmen sıkıntısı yaşanan illerde veya sınıf mevcutlarının kalabalık olan okullarda öğrencinin yeterince anlamamasından kaynaklanan eksikliği gidermek için bu kursları açtığını anlatan Büyük, "Yönerge ve eklerinde aslolan şu; takviye ve yetiştirme kurslarında, sınavlara hazırlık adı altında test çözme gibi bir şey olmayacak. 

Müfredata uygun, kazanımlara uygun anlaşılamayan konulara yoğunluk üzerine bu kurslar bina edilecek. 

BİR ÜST ÖĞRETİM KURUMLARINA HAZIRLANMAK İÇİN KURS VERİLMEMELİ
Yoksa bir üst öğretim kurumuna hazırlanma anlamında herhangi bir şey olmayacak. Ana kaynağımız da ders kitapları olacak" diye konuştu. 

EKSİK KONULAR İŞLENMELİ
Kurslarda öğrenci "Hangi konuyu anlamadınız" diye öğretmenlerin soracağını ve eksiklik olduğu tespit edilen konuların üzerine yoğunlaşılacağını aktaran Büyük, öğretmen ve yöneticilerin devam eden öğrencilerin durumlarına bakarak sınıfları da belirleyebileceğini söyledi. 

ASLA DERSHANELERE ALTERNATİF DEĞİLDİR
Bu kursların dershanelerden farklı olduğunun altını çizen Büyük, şunları kaydetti; "Bunlar asla dershanelere alternatif olarak görülmemeli. 

Dershaneler, bir üst kuruma hazırlık için sürekli test çözdürülen, test tekniklerinin verildiği yerler olarak bilinir. Burada öğretmen arkadaşlarımız, ders konularının sonundaki kazanımlara bakarak öğrencilerin daha iyi bilgi ve becerilerini artırma adına gayretlerini gösterecek. 

Zaten, 5,6, 7. sınıflarda zaten sınav yok. 8. sınıfta da yine okulların yapmış olduğu sınavlardan bir tanesinin soruları Bakanlık merkez teşkilatı tarafından gönderiliyor. 

Yani temel eğitimden ortaöğretime geçişte hem de bu hazırladığımız yönergede ana hedefokulu, öğretmeni öncelikli hale getirmek, öğrencinin sınıfta olmasını sağlayabilmek." 

FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN KURSLAR ÜCRETSİZ VERİLİYOR Daha önceden de okullarda ve halk eğitimlerde, bu tür takviye kursları düzenlendiğini anlatan Büyük, "Bunlar paralı olduğu için imkanı olan öğrenciler müracaat edebiliyordu. 

Şimdi biz bu fırsat eşitliğini veriyoruz ve bütün öğrencilerimize bunu ücretsiz hale getiriyoruz. Yani hiç bir öğrenci takviye ve yetiştirme kurslarına, para vererek devam etmeyecek" diye konuştu. "

HER OKULDA KURS AÇILAMAYACAK" 
Büyük, kursların tüm okullarda açılamayabileceğini, başvuru sayısı az olan ilçelerde ve bölgelerde kurs yönetiminin merkezi, ulaşımı kolay, fiziki şartları en iyi okulu seçerek kursu orada açabileceğini ifade etti. 

Öncelikle veli ve öğrencinin haftalık ders çizelgesinde yer alan derslerden istediğini tercih edebileceğini ifade eden Büyük, ana hedefin öğrencilerin okul derslerini daha da anlayacağı derslerde kendilerini daha etkin ve yetkin hissedecekleri şekilde bir takviye kursu olacağını bildirdi. 

DEVAMSIZLIK YAPAN ÖĞRENCİ SMS İLE VELİYE BİLDİRİLECEK 
Velilerden öğrencilerin kurslara devamına özen göstermelerini isteyen Büyük, şunları kaydetti: "Öğrencilerin bu kurslara daha ciddiyetle devam etmesi için açılacak dersin yıllık toplam ders saatinin 10'da birinden fazla devamsızlık hakkı yok. 

Yani 80 saat olarak açılacak bir kursta 8 saat ancak devamsızlık hakkı vardır. Bunu doldurduğu halde kurstan kaydı silinecek bir daha kurs merkezi içerisindeki herhangi bir okula da gitmemiş olacak. 

Ayrıca veli de öğrencinin devamsızlığı konusunda SMS ile bilgilendirilecek. Kurslar, 10 öğrenciden az, 20 öğrenciden çok olamayacak."haber7
Blogger tarafından desteklenmektedir.