OKULLARDA ONLİNE KALP TARAMA DÖNEMİ

1 milyon öğrenciyi kalp taramasından geçirmeyi hedefleyen Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, yaptığı yazılı açıklamada "Aile çocuğunu ilkokula ve liseye başlamadan tam teşekküllü bir kalp hastanesinde iki kez muayene ettirmeli. 

Kalp hastalıkları erken teşhisle tedavi edilerek ileride kalp nakline kadar gidebilecek bazı rahatsızlıklar ve ani ölümlerin de önüne geçilebilir" ifadelerine yer verdi. Prof. Dr. İhsan Bakır, proje kapsamında geçen yıl 6 ile 18 yaş arasında 207 binden fazla öğrencinin taramaya alındığını, 618'inin kalbinde çeşitli hastalıklar tespit edildiğini, bu sayede 17 çocuğun ameliyata alınarak tedavi edildiğini belirtti. 

Yeni eğitim, öğretim yılında da kapsamlı taramalara başladıklarını aktaran Bakır, "Kalp sağlığı için erken tanı büyük önem taşıyor. Aileler çocuklarının kalp hastası olduğunu taramalarda fark ediyor. Küçük yaşta yapılan müdahaleler uzun ve sağlıklı bir ömür için büyük önem taşıyor. 

Hedefimiz 1 milyon öğrenciyi tarayarak gerekli tedavileri ve yönlendirmeleri yapmak" ifadelerini kullandı. Ailelerin dahi çocuğun kalbinde sorun olduğunu fark edemeyeceğine dikkati çeken Bakır, "Bazı kalp hastalıkları özellikle ritim problemleri, kapak ve kalp kası rahatsızlıkları sinsi olarak ilerleyebilir ve senelerce aşılamayabilir. Küçük yaşlarda erken teşhis edilen hastalıkların tedavi süreci de daha olumlu sonuç veriyor ve hastalar diğer normal insanlar gibi hayatını idame ettirebiliyor” dedi. 

Bakır, proje kapsamında İstanbul'da Küçükçekmece, Esenyurt, Güngören, Bakırköy, Edirne'de ise merkez, Havsa, Lalapaşa Süloğlu, Uzunköprü ilçelerindeki okullarda eğitim gören çocukların EKG çekimlerinin tamamlandığını, gelecek yıl Başakşehir, Esenler, Beylikdüzü, Çatalca, Silivri ve Büyükçekmece'de, 2016 yılında ise Bahçelievler, Bağcılar ve Avcılar ilçelerinde bulunan okulların tarama programına ekleneceğini bildirdi.ntvmsnbc
Blogger tarafından desteklenmektedir.