NAKİL TALEBİNDE BULUNMUŞ OLAN 9.SINIF ÖĞRENCİLERİMİZİN DEVAM KAYDI TUTULMAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, nakil talebinde bulunan 9. sınıf öğrencilerinden okulların açıldığı ilk hafta yoklama alınmayacağını bildirdi. 

Bakan Avcı, bir dizi programa katılmak için geldiği Eskişehir'de, yaptığı açıklamada, yeni eğitim öğretim yılının 15 Eylül'de başlayacağını anımsatarak, "Şimdiden sağlıklı, huzurlu, mutlu bir eğitim öğretim yılı diliyorum" dedi. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi sonuçlarına göre 1 milyon 300 bin öğrenciden, 1 milyon 112 bin öğrencinin tercih yaptığını belirten Bakan Avcı, "Bu tercih yapan öğrencilerin 1 milyon 57 bini tercih ettikleri 15 okuldan birine, bunların da yarısından fazlası, 550 bini ilk 3 tercihinden birine yerleştirildi" diye konuştu. 

Herhangi bir tercih yapmadığı için yerleşmemiş olan öğrencilerin de, 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında çeşitli okullara yerleştirildiğini dile getiren Avcı, 209 öğrenciyle ilgili sorun yaşandığını ve bu sorunu çözdüklerini bildirdi. 

Tercihine yerleşmiş olsa bile, bir üst okula gitmek isteyen, farklı nedenlerle okul değiştirmek isteyen ve hiç tercih yapmadıkları için otomatik yerleştirmeyle oturduğu bölgeye uzak okullara yerleşen öğrenciler olduğunu anlatan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Onlar kendilerine yakın yerdeki okullara dönmeye başladılar ama bu sürecin sağlıklı işleyebilmesi için biz Eylül sonuna kadar her hafta bu nakil düzenlemelerini kontrollü bir biçimde açık tutuyoruz. Ayın 15'inde, okulların açıldığı gün nakil talebinde bulunmuş olan ama henüz istediği okula nakledilememiş olan öğrenciler için devam zorunluluğu uygulanmayacak. 

Okulların açıldığı ilk hafta bazı veliler ve öğrenciler nakil işlemleriyle meşgul olacağı için nakil talebinde bulunmuş olan 9. sınıf öğrencilerimizin devam kaydı tutulmayacak. Bunu da bilsinler ki rahat olsunlar. İnşallah hepsi de gönüllerindeki okullara bu süreçte yerleşmiş olurlar."haber7
Blogger tarafından desteklenmektedir.