Header Ads

4+4+4'ÜN İLK 4'ÜNE DİPLOMA YOK

EĞİTİMDE SERTİFİKA DÖNEMİ

* İlköğretime başlama yaşı 6'ya çekiliyor. Oyuna dayalı eğitim verilecek
* İlk 4 yıl ilkokul, ikinci 4 yıl ortaokul, üçüncü 4 yıl lise olarak düzenlendi
* İlkokuldan ortaokula geçilirken diploma değil sertifika verilecek
* Ortaokulda 3 seçenek var: Düz, mesleki ve teknik, imam hatip
* Liseye geçişte seviye sınavı yok. Yeteneklere göre yönlendirme olacak
* Liseden mezun oluna kadar kademeler arası geçiş mümkün

Gözler Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak oylamaya çevrildi. 28 Şubat sürecinde getirilen 8 yıllık kesintisiz eğitimi kaldıran yeni uygulama ile eğitim sistemi daha esnek hale gelecek. Böylece öğrencilere hem okullar arası hem de bölümler arası serbest geçiş imkanı tanınacak.

Milli Güvenlik Kurulu'nun 28 Şubat bildirisinde, yer verdiği 18 maddenin üç tanesi eğitim sistemiyle ilgiliydi. Siyasi iradeye tavsiye niteliğinde olan MGK bildirisinin ardından dönemin hükümeti, eğitim sisteminde köklü değişikliğe giderek eğitimi zorunlu 8 yıla çıkartmıştı.

Komisyondan geçen 26 maddelik yasa teklifi ile birçok yenilik hayata geçecek. İlköğretim başlama yaşı 6'ya çekilirken, ortaokul öğrencileri Talim Terbiye Kurulu'nun belirlediği seçmeli dersleri tercih edebilecek. Lise çağındaki öğrenciler İmam Hatip Lisesi'ni tercih etmeleri durumunda fen ağırlıklı veya mesleki ve teknik bölümler ile alakalı seçmeli dersleri alabilecek. 2012-2013 eğitim döneminde devreye girecek olan yeni eğitim sistemiyle, öğrenciler seçmeye dayalı değil, bilgi ve yeteneğe bağlı eğitim modeli ile tanışmış olacak.

28 Şubat Post Modern darbenin ürünü olarak halen devam eden 8 yıllık zorunlu eğitim yasa teklifiyle 12 yıla çıkartılıyor. 8 yıllık eğitimde lise zorunlu değilken yeni uygulamada zorunlu oluyor. Kesintili ve zorunlu olarak 4+4+4 şeklinde 12 yıla çıkartılan eğitim sisteminde ilk 4 yıl ilkokul, ikinci 4 yıl ortaokul, üçüncü 4 yıl lise olarak düzenlendi.

İLKOKULDA YETENEK AVI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın üzerinde direttiği ancak Muhalefetin tepkisi nedeniyle okul öncesi eğitim yeni sisteme dahil olmayacak. Bunun yerine okul öncesi eğitim teşvik edilerek bu yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 100'e çıkartılacak.

Okula başlama yaşı 6 olacak. Özellikle ilkokul çağındaki öğrencilere okuma, yazma, kavrama ve oyuna dayalı bir sistem ile eğitim verilecek. İlkokulda öğrencinin yeteneklerini keşfettirici bir sistemi benimsenecek. Öğrencinin her dersine yine sınıf öğretmeni girecek. Böylece öğrenci ortaokula geçerken öğretmeni ve ailesinin yardımıyla yeteneğini keşfetmiş olacak.

SERTİFA İLE KAYIT
Öğrenci ilkokuldan ortaokula geçtiğinde ise diploma yerine sertifika verilecek. Öğrenci bu sertifika ile ortaokula kaydını yaptırabilecek. Zorunlu eğitim nedeniyle ilkokulda verilen sertifika, diploma yerine geçmeyecek. Aileler ilkokuldan sonra çocuğunu okula göndermezse elindeki sertifika ilkokul mezunu olduğunu göstermeyecek.

SEVİYE SINAVI YOK
Ortaokul öğrencilerine ise 3 seçenek sunulacak. Bunlardan birisi düz ortaokul olurken diğerleri mesleki ve teknik ortaokul veya imam hatip ortaokulu olacak. Düz ortaokula giden öğrenci matematik, Türkçe veya fen gibi zorunlu olarak aldığı derslerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'nun belirlediği seçmeli dersleri de alabilecek.

Öğrenciler liseye geçişte ise artık seviye belirleme sınavına girmeyecek. Bunun yerine yeteneklerine yatkın olan bölümler belirlenerek öğrenci doğru liseye yönlendirilecek. Burada ortaokulda aldıkları seçmeli dersler etkin rol oynayacak.

LİSEDE OKUL DEĞİŞTİRME İMKANI
Öğrencinin karşısına ortaokulda olduğu gibi lisede de esnek eğitim modeli çıkacak. Öğrenciler yine lise de 3 farklı seçenekle eğitim alabilecek. Öğrenci düz ortaokula, imam hatip veya mesleki ve teknik ortaokula gitmiş ise bu okullara lisede de devam edecek.

Ancak diğer okulları tercih ederse oralara da geçiş yapabilecek. Öğrencilere liseden mezun oluncaya kadar kademeler arası geçişlerde sertifika verilecek. Öğrencinin istemesi durumunda ortaokuldan sonra açıköğretim lisesine devam edebilecek.

AÇIKÖRETİMDE SINIRLAMA
Ancak açıköğretim lisesine devam edebilecekler de yeni sistemde sınırlandırıldı. Bu liselerde okuyanlar istisna olacak. Özürlüler gibi dezavantajlı gruplar ile üstün zekalıların içinde bulunduğu kişiler açık öğretimden yararlanabilecek. Kimlerin açık öğretime devam edebileceğine Bakanlar Kurulu karar verecek.BUGÜN

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.