Header Ads

GELECEĞİN GÖZDE MESLEKLERİ

Gelecekte makine, bilgisayar, malzeme, endüstri, çevre ve kimya gibi mühendislik alanlarının ön plana çıkması bekleniyor.

Ayrıca iletişim, işletme, fiyatlandırma uzmanlığı, promosyon analistleri, kalite mühendisleri, marka araştırmacıları aranan mesleklerden olmaya aday. Çağımız meslekleri tek bir eğitimden değil birçok eğitimin birleşiminden geçiyor.

TIP ALANI
Tıbbın yıldızı parlamaya devam edecek. Nöroşirurji, onkoloji ve genetik uzmanları aranır olacak. Zorlaşan hayat şartları psikiyatristlere ilgiyi artıracak.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ
Gayrimenkul geliştirme danışmanlığı, dünyada yaygın olmasına karşın Türkiye'de bilinmiyor. Gelecekte bu mesleği seçenler çok cazip imkanlarla karşılaşacaklar. Önlisans bölümleri açılmaya başladı.

SPİKERLİK
Özel televizyon kanallarının çoğalmasıyla birlikte önem kazanan haber spikerliği, bugün gençler arasında en çok tercih edilen mesleklerden birisi.

GENETİK MÜHENDİSLİĞİ-MOLEKÜLER BİYOLOJİ
Bilkent, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi'nde moleküler biyoloji ve genetik dallarında lisans eğitimi yapılıyor. Üniversite ve TÜBİTAK gibi eğitim kurumlarının yanı sıra yurtdışında da cazip.

FİYATLANDIRMA UZMANLARI
Fiyatlandırma uzmanları yeni ürünlerin piyasaya çıkmadan önce gerçek fiyatlarını belirlemek için ön çalışmalar yapar. Ticaretin her zaman revaçta olduğu günümüzde bu meslek grubuna hep ihtiyaç olacak.

ÇEVRE BİYOTEKNOLOJİSİ
Lisans eğitiminin yanı sıra tarım ve ziraat mühendisleri de bu alana geçiş yapabilirler.

GAZETECİLİK, BASIN-YAYIN
İnsanların haber alma ihtiyaçları gelecekte de artarak devam edecek. Bugünün gazetecileri, özellikle savunma, ekonomi, magazin gibi alanlarda uzmanlaşmayı tercih ediyor. Böylece, geçmişteki 'her şeyi bilen gazeteciler' dönemi tarihe karışıyor.ntvmsnbc

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.